Gissa position

Nja...

...Det håller jag väl egentligen inte med om, Pelle. Men jag vet ju att du börjar få slut på lämpliga gissningsbilder. Så även jag, därför tänkte jag prova något annorlunda;
http://ec.europa.eu/eurostat/statistical-atlas/gis/LUCAS/thumbs/2012/SE/46944822S.jpg
Fotografen är undertecknad men eftersom jag har sålt rättigheterna länkar jag till rättighetsinnehavarens uppladdning av bilden. Synd bara att de är så snåla med bildstorleken men det går nog att gissa ändå hoppas jag... Alltså, vilket berg syns på bilden?
 
Bildnamnet slutar med ett S vilket betyder att fotoriktningen är rakt söderut. Sjön i bild bär samma namn (dock inte med identisk stavning på kartan) som berget, fast med ändelsen -jávrre. Berget men inte sjön ligger i ett naturreservat.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Berget heter Bårggå och betittas över sjön Bårgåjávrre.
Berget ligger i naturreservatet som heter "Ståkke-Bårgå fjällurskogs naturreservat"
Berget/sjön finns söder om Piteälvens stora breda krök genom sjön Voulvojávrre nordost om Argeplog. Tror att sjön är ett biflöde till Piteälven.
///Claes
 
100% korrekt!

Du har helt rätt i alla dina påståenden, Claes! Sjön avvattnas åt SO genom sjön Ieggelatj till Piteälven.

Bilden jag länkade till är en del av EUs statistikorgan EUROSTATs vegetations- och markanvändningsundersökning, LUCAS. Även om det var ett ganska slitsamt sommarjobb så var det trevligt att kunna få betalt för att vistas ute hela sommaren. Ett litet tips kanske för friluftsintresserade; undersökningen görs vart tredje år så nästa år är det dags igen.

Läs mer om LUCAS här och här kan man titta på bilder från tidigare undersökningar.
 
Enastående skickligt, Claes! Hur kunde du hitta denna otillgängliga plats?
Jag brukar åka den vägen ett par gånger om året..... nääää nu ljög jag! Systematiskt användande av ovanstående databas (det tog ett tag att lista ut hur punkterna numrerades) Kul jobb för övrigt, att fara land och rike kring och ta bilder i alla väderstreck.

Nu en ny bild. Detta fjäll har det blött om fötteterna, vad heter det och var kan man hitta det?

quiz.jpg

Lycka till!
///Claes
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Lyckades du hitta någon vettig bakgrundskarta till punkterna, Claes? Det är i så fall mer än vad jag har lyckats med. Även i det område som jag jobbade i hade jag själv svårt att hålla reda på vilken punkt som var vilken...

Området norr om Arjeplog upp mot Tjieggelvas och Vuolvojávrre är väldigt fint och jag kommer säkert att återkomma dit. Just Bårggå såg väldigt lockande att knalla upp på (jag hade ju dock ett jobb att sköta...), utsikten bör vara vidunderlig.

När det gäller den nya gissningsbilden har jag letat en hel del på svenska fjällkartor utan framgång. Kan fjället måhända finnas i Norge?
 
Lyckades du hitta någon vettig bakgrundskarta till punkterna, Claes? Det är i så fall mer än vad jag har lyckats med. Även i det område som jag jobbade i hade jag själv svårt att hålla reda på vilken punkt som var vilken...
Bara den kartan som finns här. http://ec.europa.eu/eurostat/statistical-atlas/gis/viewer/?myConfig=LUCAS-2012.xml men den saknar ju namn och annan intressant info, man fick ha Goooglemap öppen bredvid. Och när man väl lyckades ringa in och hitta punkten så fanns inget namn på platsen och inte ens någon form av kordinater dit. Vad jag kunde se så fanns ingen sökfunktion däe man kunde söka eller hitta punkter utifrån deras nummer heller.

När det gäller den nya gissningsbilden har jag letat en hel del på svenska fjällkartor utan framgång. Kan fjället måhända finnas i Norge?
Bilden... jo... i Norge är det man hittar objektet! (Blev det lättare nu?)

///Claes
 
Mulbukttinden ser ut att vara ett vackert fjäll men är inte det på bilden.
Ny ledtråd:
Vi är någurlunda i rätt område men vi behöver ta oss ett tiotal mil i nordlig riktning. Fjället är helt omflutet av vatten.

///Claes
 
Påminner

om en av öarna vid infarten till Röst SV om Lofoten Stavöya.

Men är det inte svenska bilder primärt i den här tråden?

Thure
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.