Gissa position

Kanske dags för lite små ledtrådar inbakade i en anekdot:

Det var rätt mycket vatten det här året och vi låg en dag inom kikarsynhåll från detta vattendrag och såg hur dagen innan folk verkade ha problem med att gå över på det "normala" stället nere i dalen. Några verkade ha blivit blöta och några sökte sig över ett rätt suspekt snöfält.

Väl på väg mot dagen därpå så mötte vi en person som hade gått över från andra hållet, och han tipsade om att han hade gått över högt uppe vid glaciären. Vi bestämde oss för att testa detta och tog oss mödosamt upp för backen (som i förlängningen uppe i molnen är en namngiven hyggligt hög fjälltopp) fram tills dess att vi såg det här vattenfallet och konstaterade då rakt av att uppströms det vadar vi inte. Så ner igen och gick över på det nerböjda och lite spruckna snöfältet som lyckligtvis höll även den här dagen.

Är det möjligen jokken som avvattnar Lulep Basstajiegna (Pastajekna)?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Jag gissar på Nuortap Luohttojiegna

Där har vi det! Luohtotjåhkkå är den hyggligt höga toppen jag syftade på.

Det här hade varit nästa ledtråd:

gpmw02.jpg
 
Jag har grävt bland mina dimmiga bilder och hittat detta. Vad heter fjället i förgrunden?
 

Bilagor

  • IMG_4993.jpg
    IMG_4993.jpg
    34.4 KB · Visningar: 534
Förra gåtan i klarare väder kvällen innan. Toppen i fråga ligger här i vänster bildkant. Axel Hambergs topp i mitten av bilden.
 

Bilagor

  • IMG_4981.jpg
    IMG_4981.jpg
    47.6 KB · Visningar: 458
Ny bild. Nu har jag bemödat mig att beskära en vackert-väder-bild. Vad heter bergklumpen vi ser?
 

Bilagor

  • utsidan5047.jpg
    utsidan5047.jpg
    38.1 KB · Visningar: 491

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips