Gissa position

När jag nu också ser att det är ledmarkeringar och inte renstängsel så kanske jag kan komma med en vettig gissning... Utan någon karta framför mig gissar jag att du befinner dig i närheten av Blåhammaren på vägen upp från Storulvån.

Inte det heller. Jag trodde den skulle vara lite lättare, det är en hyggligt välvandrad del i nationalpark. Dagen därpå när vi följde markeringarna mötte vi 4-5 grupper som var på väg åt andra hållet.
 
Inte det heller. Jag trodde den skulle vara lite lättare, det är en hyggligt välvandrad del i nationalpark. Dagen därpå när vi följde markeringarna mötte vi 4-5 grupper som var på väg åt andra hållet.

Ok tydligen var den klurigare än jag trodde. Här är dagen därpå och jag har gått i månens riktning ett tag och tittar tillbaka till foto/tält-platsen:

IMG_1796.b.jpg
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Finns det verkligen ledkryss i Sarek numera? Jag söker mig lite längre bort än Kalle men i samma riktning och hamnar då på Sjnjerák
 

Jupp, helt rätt! Tältplatsen är just efter passagen av bäcken mellan 1220 och Sähkok, och månen står över svackan mellan "topparna" på Sähkok.

Tore: De verkade vara rätt nya nu i somras när jag tog dessa bilder, men även trots dem och klart väder var det inte helt lätt att orientera sig där. Jag ringde först hem (första mobilsignal) och meddelade att vi hade nått Sähkok när i själva verket jag var på utlöparen söder om 1220. Så jag kan förstå att det finns ett behov av dem, särskilt i dålig sikt.

Så här i efterhand, om ledkryssen var riktigt nya (i år eller fjol) så förstår jag om gåtan var lite på den klurigare sidan.
 
Kan ju förklara vad jag menade med "längre bort" och "riktning". Utgångspunkten är Bulkas i bildens högra kant och riktingen är som övre Njoatsosvágges.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Kryssen satt där när jag passerade på sensommaren 2011 och jag reagerade på dem då eftersom det är inne i nationalparken.

Nåväl, nya tag:

gp149.jpg
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.