Gissa position

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Här kommer en utzoomning.
 

Bilagor

  • _DSC1815Webb2.jpg
    _DSC1815Webb2.jpg
    25.4 KB · Visningar: 524
Så där jättemånga Vuolimus-sjöar finns ju inte och den i Hoiganvággi verkar ju passa rätt bra så nästa gissning blir då Vuolimus Hoiganjávri.
 
Och där satt den. En dimmig dag på sommarens vandring på väg ner mot Kungsleden i Hoiganvagge. Fotot är taget upp mot nordväst. Vi hade tagit oss ner i Hoiganvagge någon km sydväst om Vuolip Duvras, från Kårsavagge. Hoiganvagge känns lite bortglömd och jag kan inte säga att denna nedre del av dalen gjorde något bestående intryck.

Nästa bild!

Peter
 

Bilagor

  • _DSC1815MasterWebb.jpg
    _DSC1815MasterWebb.jpg
    49 KB · Visningar: 486
Precis samma väder som jag hade när jag gick förbi för några år sedan - det kändes nästan som att gå i en tunnel med låga moln utefter båda sidorna av dalen.

Var har jag hittat det här videsnåret?
 

Bilagor

  • vide.jpg
    vide.jpg
    34.8 KB · Visningar: 488
Jag gick där i somras, jag tycker att det var bland de jobbigaste passagerna på min Sarekvandring - brant och extremt halt p.g.a. leran.

Någon annan får lägga upp en ny bild.
 
Jag tar chansen och lägger upp en bild från en av årets vandringar. Vad heter fjället i bakgrunden?
 

Bilagor

  • IMG_6575.jpg
    IMG_6575.jpg
    73.6 KB · Visningar: 444

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips