Gissa position

Rödingfisket är ju ganska bra i Nedre Ransarån, Övre Selet?
Tänk om allt man kan lära sig från google :) Nästa bild, vilket fjäll ser vi här?
IMG_3899.JPG
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Hmm, en rösad sommarled utan vinterkryss, norr om Singi. Finns inte mycket att välja mellan då. Jag tror att vi på din första bild ser fjället Suorivárri, 1162 m högt. I så fall kan det vara Siellacohkka till höger på din sista bild.
 
Hmm, en rösad sommarled utan vinterkryss, norr om Singi. Finns inte mycket att välja mellan då. Jag tror att vi på din första bild ser fjället Suorivárri, 1162 m högt. I så fall kan det vara Siellacohkka till höger på din sista bild.
Suorivarri är rätt svar. Och visst är det Siellacohkka till höger på den sista bilden. Jag såg förresten högar av stålstolpar med röda kryss på marken längs leden, kanske skall leden bli vintermarkerad i framtiden?
Nästa bild var så god!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips