Gissa position

Bakom mig var en annan topp:
IMG_2663.JPG
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Alldeles rätt svar! Sielmmatjåhkkå 2004 m, höjdpunkten på sommarens vandring. Ganska bra väder fick vi och såg vyer, här vyn norrut:
IMG_2708.JPG

Nästa bild, var så god!
 
Hejsan,

Min gissning är att vi ser Sulitelma i bakgrunden med Jiegnaffo lite till vänster, vilket innebär att du i så fall borde stå uppe på Alatjåhkkå. En topp jag själv varit uppe på för 32 år sedan :)

/ Stefan
 
Det ser ju ut så att det är ett gränsröse där (gula stenar). Och också ser det ut som Okstindan i bakrunden. Min gissning är då Strajtastjåhkkå?
 
Senast ändrad:
Rätt svar, bra jobbat! Vi gick genom passet och ner till Kungsleden dagen efter att ha bestigit Sielmmatjåhkkå. Här ses lite av glaciären:
IMG_3062.JPG


Din tur, nästa bild, var så god!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips