Gissa position

Myskelvadet mellan Broktjärnskojan och Skedbrostugan.

Helt rätt! Vi är alltså i Rogenområdet i Härjedalen. Bilden är tagen mot söder den 25 september i år, och som synes behöver man inte vada här numera. På andra sidan bron finns ett grusområde med fina tältplatser, något man annars får leta länge efter här. På natten blev det rätt många minusgrader! Ny bild igen!
 
OK, en dubbelbild. Övre bildens sjö har varit mycket större än idag. Hacket visar var grusåsen som dämmer sjön har gett vika och skapat slätten i nedre bilden. Vilken sjö är det?
 

Bilagor

  • ut.JPG
    ut.JPG
    94.5 KB · Visningar: 554

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Hade ingen aning om historien bakom detta då vi kom vandrande där. Men förstod rätt snart att något exceptionellt hade hänt... Hittade sen historien i en bok, Paradis i norr.

Ny gåta och en annan sjö, vilken?

Calle
 

Bilagor

  • IMGF_232.jpg
    IMGF_232.jpg
    67.2 KB · Visningar: 446
Hmm, ingenting i förgrunden. Kan det betyda att du åker båt kanske? I så fall är ju urvalet begränsat. Jag öppnar med en gissning på Mávasjávrre, fotoriktning västerut.
 
Nej, inte Mavasjavrre och inte från båt.
Ungefär längst bort i första bilden ser det ut så här, fast samma dåliga väder råder... Området på andra sidan är skyddat.

Calle
 

Bilagor

  • IMGF_233.jpg
    IMGF_233.jpg
    94.5 KB · Visningar: 413

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips