Gissa position i Halland

Jag fick inte ihop det heller, hittade ingen fyr på min karta som passade så det fick bli österby.

Glenn

PS Jag har inget Hallandskort åtkomligt, någon som tar bollen. DS
 
Jag tar väl en till då. Vad är detta?

PICT0137.jpg
 
Liknar

en stenformation jag minns på Grimsholmen. Lite för regelbundet för att vara klapperstensfält? Bronsåldersröse?

Thure
 
Känns som ett ställe man minns sedan Geocaching utfärderna. Jag tror det kan röra sig om området "Gamla Varberg".

d084e383-cea7-4fac-a128-319af53b2ca6.jpg


Passar på att låna och lägga in min egen bild från gc.com som jag tog då jag var där :cool:

en viss likhet tycker jag kan skönjas.



Kent S
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Fin utsikt

men liknande vyer finns på många håll i Halland.

Sannolikt går det med idoga kartstudier att hitta vägarna på slätten men jag drar en gissning i stället. Vessigebro?

Thure
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.