Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

Gillaknapp!

Det är hög tid att införa en gillaknapp eller tummen upp. Ofta vill jag markera mitt gillande utan att ha så mycket att säga. Istället för att skriva "snygg bild" eller "trevlig text" borde jag kunna trycka på en knapp för att uttrycka mitt gillande.

HåkanF
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
En bra idé! Jag saknar det i forumet då jag håller med nån annans inlägg men inte har nåt eget att tillägga. Och även "betygen" av artiklar och bilder kunde ersättas av Gilla.
 
Det är hög tid att införa en gillaknapp eller tummen upp. Ofta vill jag markera mitt gillande utan att ha så mycket att säga. Istället för att skriva "snygg bild" eller "trevlig text" borde jag kunna trycka på en knapp för att uttrycka mitt gillande.

HåkanF

Tummen upp....
 

Det här här kan ju vara en av de tillfällen då jag kanske kan hålla med dig... :)

En "gilla-knapp" sabbar mer än den gör nytta. Även om det ibland kan dyka trådar där det kan vara kul att raljera, t.ex. med markägare, så är det många gånger som jag sett att en "gilla-knapp" leder till en alltför stor trådöverskridande gilla tävling på inläggen.

Gilla-knapps-uppmärksamhet är en forum-sjukdom.
 
Jag stöder förslaget. Det blir säkert mer interaktivt och inte slutar väl folk med att kommentera skriftligt för det.

Det kanske inte leder till att kommentarerna minska, men det leder till att fler kommentarerna skrivs med främsta syfte för att få "likes".

Bättre att "mota Olle vid grind" innan grinden ens är öppnad genom att inte inför en "gilla-knapp".
 
Jag är heller inget fan av Gilla-knapp. Tycker att det säger i princip ingenting. Om jag skriver något i t ex min blogg skulle jag uppskatta en riktig kommentar mer än hundra "Gilla". En kommentar får mig ofta att tänka till, även om den är kort. Gilla-markeringar vet jag inte riktigt vad de ger för nytta. Och vill någon framföra kritik med ett "Gillar inte"så blir den inte konstruktiv utan förklarande text, dvs själva tryckningen är meningslös.
Om "Gilla" skulle införas på Utsidan - hoppas inte - vill jag absolut att den funktionen ska gå att stänga av, precis som med nuvarande betygsättning.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips