Galet loppisfynd av min fru 🙂 Stor vintersovsĂ€ck med dunfyllning

NÄgon som vet nÄgot om sovsÀcken min fru fyndade pÄ loppisar idag. Det Àr en Caravan Arctic, vÀger ca 2309-2400 gram, fyllnadsvikt 1400g 90/10 dun/fjÀdrar.
se bilder
20220906_185752.jpg
20220906_185436.jpg
20220906_190204.jpg
20220906_185534.jpg
20220906_185508.jpg
20220906_185423.jpg
20220906_185413.jpg
 
Grattis till ett verkligt fynd. SovsÀcken ser ut att vara i riktigt fint skick och loggan pÄ fodralet indikerar att sÀcken Àr av senare datum.
Faktabladet frÄn Caravan (1993) sÀger lÀgsta temperatur -35, bekvÀm temp omrÄde +10-(-18). Max kroppslÀngd 200cm, vikt 2000g
 
Senast Àndrad:

Aktuellt

MĂ„nadens frĂ„ga: Hösten Ă€r hĂ€r – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar Ă€ventyren? Vi tar pulsen pĂ„ Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som pÄ 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slÄende vyer över havet.

20 Ă„r av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I Är har en av Utsidans populÀraste forumtrÄdar, "Torka mat", varit aktiv i 20 Är. HÀr bjuder vi pÄ tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivĂ„ med luften vid flerfiliga motorvĂ€gar”

Ny forskning visar att klÀtterskornas skosulor slÀpper ut riskfyllda kemikalier i luften nÀr de nöts. Nu vÀxer trycket pÄ branschen att agera.
Hejsan,

Jo man kan göra riktiga fynd pĂ„ loppis om man bara har lite koll pĂ„ vad det Ă€r man köper. Är ju inte sĂ„ mĂ„nga som tĂ€ltar pĂ„ vintern.

Har sjÀlv nÀstan samma sÀck. Vill dock minnas att fyllningen i min Àr 95% dun + 5% fjÀder. Köpte den för typ 27 Är sedan och det Àr fortfarande mitt förstaval om det ska blir riktigt kallt. Mycket bekvÀm och varm sovsÀck!

/ Stefan
 
Bifogad fil visar Caravans sovsÀckar frÄn 1993 Ärs katalog som jag sparat i en pÀrm. Just dessa Är introducerade Àven Caravan sitt "super down" vilket innebar att de silikonbehandlade dunet för att bÀttre klara fukt, sÄ det Àr inte omöjligt att det Àr just detta du har i denna sÀck.
 

Bilagor

  • Caravan SovsĂ€ckar-93.pdf
    228.8 KB · Visningar: 256
Senast Àndrad:
Bifogad fil visar Caravans sovsÀckar frÄn 1993 Ärs katalog som jag sparat i en pÀrm. Just dessa Är introducerade Àven Caravan sitt "super down" vilket innebar att de silikonbehandlade dunet för att bÀttre klara fukt, sÄ det Àr inte omöjligt att det Àr just detta du har i denna sÀck.
Tackar, ska genast lĂ€sa🙂
 
Grattis. Kan var bra att ha till vintern om dom stÀnger av elen/fjÀrrvÀrmen

Det fanns flera Caravan Artic versioner med olika fyllning och olika fĂ€rg. VĂ€ger den 1600 g Ă€r den förmodligen marinblĂ„ utvĂ€ndigt och röd invĂ€ndigt. Är den marinblĂ„ bĂ„de utvĂ€ndigt och invĂ€ndigt Ă€r det en annan Ă„rsmodell som skulle vĂ€ga ca 1700 g.

Sedan fanns det nÄgot Är om jag lÀser rÀtt Caravan Artic som var röd utvÀndigt och ska vÀga ca 2000g och en den isblÄ skulle vÀga 2300 g.

Men inget av dessa fÀger stÀmmer med min gamla broschyr (Marinble Är mycet mörkare Àn den pÄ trÀdskaparen bilder


KĂ€lla: diverse gamla Caravan broschyrer.
 

FĂ„ Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lĂ€stips
  • PopulĂ€ra trĂ„dar
  • Aktuella pristĂ€vlingar
  • Direkt i din inkorg

LĂ€stips