Frystorkad mat

Frystorkat...

"Knorrs" pasta rätter är både billiga och smakar gott.
Även norska(?) "Real Turmat" är gott och mättande. Dom går även snabbt att göra då det bara är till att hälla vatten i. Fast i gengäld är dom ganska dyra.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Medhåll

Hej,

Kan rekomendera Kebi' torkade grönsaksblandningar är delikata. Kombinera med cous-cous, snabb ris eller i värsta fall pasta och torkat kött, fisk eller kyckling så har du en middag av klass!!

/Kent
 
Mat

Jag tycker det är bra och köpa färdiga frystorkade pastapåsar, såsom knorr. Och sen spä ut dom. För det blir otroligt mycket godare om man blandar i picknikbog å lök.
En annan favorit är pulervos och tonfisk.

Lycka till!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips