• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Frilufts- och aktivitetskompisar i Dalarna

Finns det någon i Dalarna som är intresserad av att hitta på någon friluftsaktivitet? Det kan vara allt från kortare dagsutflykter till lite större projekt som involverar resor och övernattningar i tält.

Exakt vad man kan hitta på får man väl se, då en stor del av tjusningen är planeringen (som förvisso kan ske över ett glas öl/vin på puben). I annat fall finns alltid mejl och MSN.

Ålder och kön spelar ingen roll, det viktigaste är att du vill göra något ute i det fria. Förhoppningsvis kan vi samla ett gäng likasinnade här i Dalarna :).

Mvh /Joel
 
Hej!

Dalarna! Många fina naturscenerier!
Vad hade du tänkt dig för typ av vandring?
Lockar fjällen också eller.
Jag är i alla fall intresserad av all slags friluftsliv. Vandring, paddling och cykling.

Hör gärna av dig!

M v h
CJ
 
Hej!

Alltid kul att lära känna nytt friluftsfolk. Jag är intresserad av olika typer av vandringar, även i fjällen. Vintertid blir det turskidor, men för tillfället blir det lite långfärdscykling och jag ska faktiskt gå en nybörjarkurs i klättring till helgen.

Jag skickar dig ett mejl:)

Mvh /Joel
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I förra veckan la sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongsstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips