Beror på
Tja du, det kan nog variera lite beroende på t ex vilken fotogenbrännare du skaffar, hur mycket bränsle du brukar göra av med etc.
Energiinnehållet i fotogen är i stort sett det samma som i bensin (ca 43 MJ/kg), medan T-röd eller motsvarande alkoholbränsle innehåller ca 26 MJ/kg. Dessa siffror stämmer väl med mina iakttagelser att ett fotogen/bensinkök bara drar 60% av vad ett spitkök drar. Då förutsätts samma sorts matlagning och samma vindskydd.
En fotogenbrännare med tillbehör är ju alltid (?)tyngre än en enkel spritbrännare, men drar samtidigt mindre bränsle. På en kort tur blir totalvikten av kök och bränsle alltså högre, men på en längre tur slår den lägre förbrukningen igenom så att totalvikten blir lägre.
MVH
Peter Ask