Förslag på vandring Kebnekaise - Abisko?

Hej.

Jag och en vän planerar att på sensommarens kant, i augusti - bege oss upp mot Norr för att vandra. Vi vill se Abisko, Nikkaloukta och vandra uppför Kebnekaise - det är våra primära mål just nu men kan efter andra förslag inkludera och omstrukturera annat. Vi planerar att vara borta ungefär en vecka och undrar om någon har bra förslag på rutter som inkluderar dessa ställen. Vi är båda friluftsvana.. förstår också att 18 km kanske är annorlunda i fjällvärlden i jämförelse med en raksträcka i Skåne ;) Tack på förhand. Gustav
 
Upp på kebnekaise via den vanliga västra leden. Ner via Durlings led (ännu mera oteknisk, bara vandring), då hamnar ni ett par kilometer norr om singi på kungsleden.

Därifrån kan ni gå via kungsleden till abisko, jag tror inte ni hinner så mycket mer på era sju dagar, men verkar det så kan ni ju alltid vika av mot Nallo och gå igenom högpasset Siellmavaggi (relativt krävande, mycket stenskravel/glaciärer/brant). Unna Räitavagge och den tillhörande stugan är också mycket sevärt men det är inte "på väg" till Abisko, skulle isåfall rekommendera det som en dagstur.

För övrigt föreslår jag att denna tråd flyttas till forumet Fjällvandring.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

avslutad210712

Gäst
Tack för tipset. Föreslår du då att vi startar från Nikkaloukta?

Om Ni startar i Abisko så går man upp Durlings led och ner västra leden så visst föreslår han att Ni startar i Nikkaluokta. Finns en annan anledning till att starta i Nikkaluokta och det är att om Kebnekaise är viktigt så vill man helst gå upp i bra väder. Att gå upp i dåligt väder är i min ögon bara bortkastad tid för det är väl ändå utsikten man är ute efter. Och vill man ha bra väder kan man få vänta både en och två dagar på det. Går man med hela packningen så är det rätt smart att lämna den i Kaffedalen och gå upp på lätten till toppen.

Har själv gått Durlings led upp och västra leden ner med hela pckningen och det är såklart inte det lättaste man gör. Västra leden är halvslitig med packning om man säger som så.
 
Har själv gått Durlings led upp och västra leden ner med hela pckningen och det är såklart inte det lättaste man gör. Västra leden är halvslitig med packning om man säger som så.

Visst är det så. Västran går upp och ner flera hundra meter i onödan och den är dessutom på ett ställe relativt brant scrambling vilket kan upplevas ruskigt med packning. Anledningarna till att den leden blivit populär måste för att den är ganska alpinscenisk (det är vackert i kitteldalen) och utgår från fjällstationen. Durlings är bara vandring och går raka vägen upp, man tappar typ inte en enda höjdmeter någonsin. Det är bara vandring om än ganska hård sådan på sina ställen.
 
Tarfala

Om ni har tid så skulle ni kunna gå upp i Tarfaladalen, från vilken man kan se både Kebs syd- och nordtopp. Det är en dags etapp på ca 8-10 timmar. Det går en led från Kebnekaises fjällstation mot Nikkaloukta ca 1 km sedan svänger man vänster ca 6 km upp mot bergen. Väldigt vacker utsikt om vädret tillåter. Rekommenderas varmt.
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.