Flyttat till Oslo

Hej Skåningar!
Før er som inte vet det sedan tidigare har er gamla ordførande flyttat till Oslo. Ett ganska bra klatterstalle.... Lite dyrt att klattra inomhus, men det finns så mycket mer utomhus så jag klagar inte. Isen i Rjukan var ganska bra førra helgen. Idag snøar det så det blir ingen klattring utomhus i helgen.
Ha det super!
/Magnus, Uusten, Chiyonofuji
 
Kul att höra av dig. Själv är jag för tillfället i Umeå. Kallt, isbjörnar överallt och fulla renar som slåss med kniv. Farligt med andra ord. Hoppas på att träffa någon på väggen som vill klättra is med mig. Till en början ska jag dock försöka bygga upp den styrka som jag sköljde med med öl på semestern. Det lär ta ett tag. Hör av dig när du kommer ner till civiliserade traker!

rattus norvegicus
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips