Fiske kring Staloluokta

Hej!

I år är det dags igen. Förra året var första gången vi var ute på äventyr, och då vandrade vi sträckan Ammarnäs - Hemavan, vilket var ett riktigt fantastiskt äventyr.

I år vill vi testa på något nytt ställe, och tanken är att åka upp till Ritsem i slutet av augusti och därifrån flyga till Staloluokta och starta vandringen därifrån.
Då tanken är att vi vill kombinera vandring med fiske undrar vi om vi ska gå tillbaka till Ritsem när vi kommer fram till Staloukta, eller i fall vi ska vandra mot Kvikkjokk? Vart finns det bäst fiskevatten? Värt att notera är att vi kommer använda oss ut av kastspö och inte ut av flugspö.
Någon som har någon erfarenhet ut av fiske kring trakterna och har några råd att ge oss för bästa upplevelse?

Tacksam för svar!

Hälsningar Ebba
 
Fiske är tillåtet inom 1 km på båda sidorna av Padjelantaleden med fiskekort (Jokkmokkskortet). Gäller ej från Vuojatätnos östra strand nedströms Kutjaure.
Fiskekort kan lösas på webben: www.svenskafiskevatten.se

Jag skulle gå norrut till Ritsem, dels för att det är lite finare vandring och dels för att jag tror att ni har större chanser för fiske.
 
vuojatätno är fint att fiska. Kanske 6 km innan Kutjaure om ni följer leden. Kommer ni till ett fint ställe med tre broar i följd. Fint att tälta i området. Går säkert utmärkt med kastspö. Sägs vara svårflirtad röding dock.

Kring stalo kan man gå mot staddajokk. Ca 3 km, där kan man fiske i stalojokk, också det väldigt fint. Varit där två gånger med varierande resultat med kastspö.

Sen kan man nog prova sig fram. som skrivet ovan 1 km på var sida om leden tillåtet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips