Fiske i Mexiko

Jag ska till Mexiko i fem veckor över jul och nyår och tänkte ta tillfället i akt och prova på lite nya fiskevatten. Är det någon som har några bra tipps om böcker eller webbsidor i ämnet?
(jag hade främst tänkt att försöka flugfiska någonstans i södra delarna Mexiko)
 
Ditt lilla lycko knippe!!!
Kan bara säga att jag har sneglat åt "Isla Holbox" hållet ett bra tag nu men har aldrig haft råd att ta mig dit...
Men det som talar för mig och min dröm, är det så att frugan har en morbror som flyttat dit och han driver en turistbyrå i Mexiko!!
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Eftersom du skriver "främst" flugfiska i södra Mexiko, antar jag att även annat fiske kan vara av intresse? Jag vill i alla fall slå ett slag för havsfiske i Gulfen. Var i CanCun för massa år sedan och hyrde båt och skeppare för en dag. Just min båt fick inga jättefiskar, en 25 kilos Dorado var min största. Knallblå stor ryggfena och hela fisken torpedformad och i alla regnbågens färger. Köttet, rött som oxfilé och kanon. De större båtarna, som stack längre ut, kom in med bl.a. Marlin.... Har du tid så gör ett besök i Gulfen. Glöm inte solskydd för näsan bara:)

Raskesven
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips