fishtailparkas

Hamnade på Wikipedia och parkas och hittade ordet fishtailparkas.
Fick mig att tänka på M59 och bäversvansen. Nu är det många år sedan jag var i en M59 Men jag har minne av att det var rätt skönt att knäppa svansen när det var småspik som yrde. Men det var även lika fult när den hängde ute.
Det finns rätt många modejackor med fishtailparkas stil men innom Frilufts kläder finns det inte vad jag vet. En liten rem på anorak finns. Är det utseende eller varför har detta försvunnit?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Fishtailparkan kunde knäppas runt benen och fungerade väl som ett tält runt bålen o armarna med en stor huva för hjälmen.

go tur
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Åtsittande

Det där med mode spännande. För mig går funktionen före vilket gör att man troligtvis får en töntstämpel. Men innom kläder för friluftsliv borde man kunna använda kläder med lång hållbarhet och bra funktion tycker jag men det har varit ett krig att köpa kläder till mina barn. Försökte få dem att köpa regnkläder med luft under. Nej de ska sitt åt......
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.