Fel i Tomtom kartor v6.7 runt Arlanda?

Jag körde till Arlanda häromdagen med Tomtom igång men inte i navigeringsläge. Motorvägen från E4 till Arlanda (Arlandavägen) syntes inte på kartan som är senaste utgåva v6.7. Pga tidsnöd kunde jag inte dubbelkolla. Har du sett samma sak?
 
Den är med i min, jag är inte helt säker på vilken version det är men det borde vara den nyaste. Köpte den i höstas.

Däremot blir det skoj när man passerar Uppsala på nya motorvägen...
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Nya kartor kom i maj 2007

Kartorna som kom i maj 2007 är version 6.75. Tidigare version hade Arlanda OK.

Betr motorvägen förbi Uppsala finns den med i de nya kartorna, även den del som inte är färdigbyggd. Dock inte förbindelsen mellan nya motorvägen och Björklinge.

Tomtom v 6.75 är därmed oanvändbar på E4 mellan Arlanda och Gävle.
 
Re: Nya kartor kom i maj 2007

Store; sa:
Betr motorvägen förbi Uppsala finns den med i de nya kartorna, även den del som inte är färdigbyggd. Dock inte förbindelsen mellan nya motorvägen och Björklinge.

Tomtom v 6.75 är därmed oanvändbar på E4 mellan Arlanda och Gävle.

Garmins gällande kartor (v9) har inte ens med motorvägen förbi Uppsala. Det är knepigt eller snarare riktigt dåligt att Teleatlas/Navtech kan missa ett sådant vägbygge på en europaväg. Det kan ju knappast ha kommit som en överraskning ...

L
 
Re: Re: Nya kartor kom i maj 2007

larsfarm; sa:
Garmins gällande kartor (v9) har inte ens med motorvägen förbi Uppsala. Det är knepigt eller snarare riktigt dåligt att Teleatlas/Navtech kan missa ett sådant vägbygge på en europaväg. Det kan ju knappast ha kommit som en överraskning ... L

Garmin har enligt tidigare inlägg en policy att publicera endast de vägar som kan trafikeras vid kartans utgivning. Vägar som "snart är klara" kommer därför inte med. När Garmin v9 kom ut var motorvägen förbi Uppsala inte öppnad. Därför finns den inte med på kartan.

Jag anser att det är bättre att veta att de vägar som faktiskt finns med i kartan faktiskt finns i verkligheten. Att det sen finns nyare och bättre vägar i verkligheten blir då en bonus. Alternativet att en väg som inte finns i verkligheten är utsatt på kartan är sämre. Tycker jag.

Hellre en positiv överraskning än en negativ.
 
Tja, min Nuvi 250 var bara dagar gammal då jag fick rätt många mil med vansinnig a instruktioner längs en av de största vägarna i sverige. Släpper man inte i förväg uppenbart kända sträckor så kanske man snabbt får släppa uppdateringar istället. Det handlar trots allt om många mil på E4. Många mil på en av sveriges största vägar.

L
 
$ £ €

johsjo; sa:
Varför kan man inte släppa kartuppdateringar oftare än en gång om året.

Det kan man naturligtvis om man (Garmin, Tomtom, etc)vill och om det är lönsamt. De stora leverantörena verkar ha lagt ett uppdateringsintervall på 12 månader.

Jag kan ha viss respekt för att uppdateringarna inte kommer oftare eftersom det är ett gigantiskt arbete att hålla reda på allt som händer i täckningsområdet, t ex i hela väst-Europa.

Uppdateringsintervall anges oftast inte i produktfakta eller -recensioner men är naturligtvis en viktig del av produkten.
 
Uppdateringar till Tomtom väst-Europa (v6.7) kostade 1 maj 2007 EUR 99,95 = SEK 933,48
Uppdateringar till Garmin City Navigator Europe (v9) kostade samma datum USD 75,00 = SEK 516,85
 
Store; sa:
Uppdateringar till Tomtom väst-Europa (v6.7) kostade 1 maj 2007 EUR 99,95 = SEK 933,48
Uppdateringar till Garmin City Navigator Europe (v9) kostade samma datum USD 75,00 = SEK 516,85

Till kostnaden för Garmins uppdatering ska du lägga momsen.
Jag vet inte om det är möjligt att köpa frân england och fâ en kostnad i pund sâ du slipper momsen.
Men för jämförelsens skull ska Garminpriset vara 646:-.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips