F d anläggarvägen mellan Katterat och Hunddalen

Hejsan,

skulle någon av er erfarna fjällvandrare vara snäll och beskriva vägen mellan Katterat och Hunddalen för mig? Jag undrar mest om den breda, vagnvänliga anläggarvägen går hela vägen fram till Hunddalshyttan. Med andra ord: skulle man kunna dra en Chariot cykelvagn fram till stugan??
 
Gick där i slutet av 70-talet. Minns det som gräsbevuxet och skulle inte rekommendera att ta vagn där. Åkt skidor där senast i våras men då var det massor av snö.

Å andra sidan finns några foton som visar grusvägsyta http://kristinladstrom.blogspot.se/2013/08/katterat-hunddalen.html?m=1 kanske är det bättre än vad jag tror. Sista km från dammen nedanför hyttan är det nog sämre och kanske högt gräs på vägen nere mot järnvägen??

Thure
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag gick den sträckan förra året. Det är en fin grusväg att gå på. Vägen slutar vid kraftstationen, därifrån är det några hundra meter fram till stugan.
 

Bilagor

  • P7070006.jpg
    P7070006.jpg
    79.3 KB · Visningar: 645
Tack så jättemycket för alla fina bilder och länkar till klippet. Det kanske är värt att ändå prova. Om inte det funkar att dra vagnen ändå fram till stugan, så kanske vi kan lämna den där vägen slutar eller på nåt sätt bära den de sista hundrametrarna till stugan. Eller tälta redan vid kraftstationen och tar dagsturerna därifrån. Jag tycker ju att vägen upp ser redan mycket fin ut från vad jag kan se på bilderna och klippet ni länkade till. Om det funkar att ta dit Charioten så lär väl Hunddalshyttan bli ett paradis för familjer med småbarn :)
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Hej, gick där augusti 2012 och vad jag minns så var det mer än bara några hundra meter från dammen till stugan. Fram till dammen går grusvägen, sedan är det omkring 2km på en vanlig smal upptrampat stig till Hunddalshyttan.
Mvh Veronika
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.