Enköping till Helsingborg, ruttförslag önskas.

Hej, jag hade tänkt att cykla från Enköping ner till Helsingborg om ett par månader så jag sitter och funderar på om det finns några bra vägar. För tillfället har jag bara undersökt google's vägbeskrivning med cykelanpassning.
Tanken är att cykla cirka 10 mil/dag och sedan slå upp tältet ut med vägen. Jag vill också kunna njuta av cyklingen så begränsad trafik är att föredra.


Finns det någon som har kännedom om några bra vägar ner?
 
Överlag är det inte svårt att hitta vägar med lite trafik den sträckan.
Så mitt tips är att fundera på vilka platser du vill se på vägen. Därefter kan du skaffa dig en lagom detaljerad karta och då kommer det vara enkelt att hitta småvägar hela vägen som är trevliga att cykla längs med.

Gamla E4an är enkel att cykla längs med om du tycker det är tråkigt att läsa karta för mycket, fast bitvis kan den vara lite tråkig.


Om du söker väg på Google maps så får du fram ett par olika alternativ, som med lite justeringar är trevliga sträckor.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Trist cykla gamla E4 från Jönköping till Skillingaryd. Bättre att ta västra sidan via (min rutt): Hovslätt- Taberg- Månsarp- Bratteborg- Boarp- Uddebo- Pukarp- Värnamo (på gamla E4)- Hånger- Bollstad- Sunnaryd- Unnaryd- Lidhult- Glamshult- Porsabygget- Hishult.

Längre tar jag inget ansvar för då jag kom in på lite större vägar på slutet. Uppåt från Jönköping är ju gamla E4 helt ok. Från Ödeshög hade jag föredragit (från fel håll) Skänninge- Fornåsa- Borensberg. Sen har jag ingen erfarenhet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips