Enafors

Hej!

Detta kommer kanske som en udda fråga men ...

Skall upp och vandra kring Sylarna nästa vecka.
Planen är att utgå från Storulvån och på vägen hem övernatta i närheten av Snashögarna för att vandra tillbaka till Enafors.

Men innan man sätter sig på tåget hem hade det varit gott med en dusch.
Någon som har koll på om något av pensionaten eller stationen har dusch som man kan låna/hyra/etc ?

Tacksam för svar.
 
Är inte helt säker, men vill minnas att det finns en dusch som står öppen i källaren på Storulvån.

Om den finns så är det oklart om man får låna den gratis.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Är möjligt att det går att få låna/hyra en dusch på Enaforsholm fjällgård. De är väldigt trevliga och tillmötesgående, så borde gå att lösa =)
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Jämtlandia ? Det har alltid sett så tvärstängt ut när jag varit där.

när jag var där verkade det vara öppet, dörren var öppen och det satt en stor hund som bevakade ingången. Förövrigt ett av dom få hus som jag såg i enafors, måste vara en av sveriges minsta stationer.
 
Åtminstone för ca 15 år sedan gick det bra att komma till Enaforsholm med en hel vintertältande grupp för avslutning med dusch, bastu och middag. Utan att övernatta. Ring och fråga!
 
Tackar så mycket för alla svar!

Får helt enkelt bli en tur förbi Enaforsholm på vägen hem.

Nu hoppas bara jag vädret är med mig nästa vecka.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.