Elpex off road Rullskidor

Har för jäves försökt få tag i ett par Elpex off road efterssom de är det enda bra alternativet jag provat på grus men det tycks vara lögn i H-vete att få tag på ett par. Ingen handlare jag hittat har dem och tillverkaren svarar inte på mail är det någon som har tips om vart man kan få tag på ett par.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
jag har redan ett par finstep men klimatet i malmö är lite för blött så det blir lite för mjukt tyvärr. Jag får överväga att beställa från rottne men det var ett rätt saftigt pris 3500 spänn + bindning
 
Letade lite på nätet och hittade detta
http://www.aeprodukter.com/page1.html

Är det någon som provat offroadskidan på sidan. De ser lite klumpiga ut med så stora bågar men de stora däcken borde göra viss skilnad på tex eljusspår med flis som skulle kunna vara åkbart?
Visst skulle man se ut som ett miffo men jag är inte fåfäng.
 
Roligare om man kan styra!

Tror detta är det närmaste man kan komma känslan av snö: http://www.crosskate.com/
Var nära att köpa ett par för några år sedan när jag höll på med Kite skateing och hadde byggt ett par sådana här: http://www.doomwheels.com/articles/buildwod.php
och kom fram till att 2 hjul utan styrning lik som på rull skidor inte var så kul alls. Jag åker längdskidor till jobb varje dag på vintern, och en del Inlines på sommarn. Provade vanlig "stav" åkning med terräng rullskidor en gång men tyckte det vara helt värdelöst, köpte en ny fulldämpad Mtb i stället vilket medfört at jag nu är ute på stigarna så ofta jag får tid.
Annan länk som kanske kan vara till nytta; http://www.skatelog.com/skates/offroad/
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips