Effektförvaring Nikkaloukta

Planerar sommarens vandring i trakten av Kebnekaise. Eftersom jag kommer att göra några stopp på vägen till fjällen och har mycket packning med undrar jag om det går att förvara effekter i Nikkaloukta? Där finns vad jag förstått ett vandrarhem/hotell med duschmöjligheter, proviant mm. Vad vet ni om det? Har någon ett telefonnummer till nämda inrättning?
 
Det finns även boxar att stuva grejer i på tågstationen i kiruna. Upp till en vecka kan man låsa in grejerna där. Kanske inte exakt vad du ville veta men dock ett alternativ.

//Uffe
 
5 kr

Har för mig att det finns förvaringsskåp bredvid duschrummet i nikka, kostar en femma (obegränsad tid) om jag inte minns fel.
// Ola
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Göm i skogen

Packa tätt och göm grejerna i den täta lövskogen kring Nikkaluokta... så gjorde jag med cykel och prylar när jag cyklade till Nikka. Billigt och säkert.

/Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips