E85

OK,
då är det testat med E85 i Trangiabrännaren också...
Jag tänker då inte använda E85 som bränsle, inte ens som reservbränsle, i en Trangiabrännare!
Det var inte lika illa som när jag testade med alkylatbensin, men det slog 30-40 cm höga fetgula lågor ur brännaren - så det torde sota igen kärlen nååågot... Inte rekommendabelt!

E85_i_Trangia.jpg
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Nää, nu dog ju nästan tråden
En teoretisk tråd med spekulationer om nåt som kan kollas i praktiken kan ju pågå i evigheter - eller tills nån kollar hur det fungerar i verkligheten. Det visar ju bara hur dumt det är att testa saker i praktiken!
 
Nää, nu dog ju nästan tråden
En teoretisk tråd med spekulationer om nåt som kan kollas i praktiken kan ju pågå i evigheter - eller tills nån kollar hur det fungerar i verkligheten. Det visar ju bara hur dumt det är att testa saker i praktiken!

:)

Vi har väl inte sett någon redovisad emperi för trycksatta kök och E85 ännu? Så inom det området finns det ju utrymme för de teoretiska spekulationerna att fortsätta i all evighet....
 
Ett varv till, säkert inte det sista

Bensinen i E85 innehåller bl.a. bensen, ett mycket cancerframkallande ämne: http://www.shell.com/static/se-sv/downloads/sakerhetsdatablad/bransle/etanol_e85_sds.pdf

Ett friluftskök, oavsett typ, förbränner inte bensen så som en bilmotor gör. Dyngan har inte i friluftskök att göra.
Raskesven

Vill bara instämma, dessa idiottrådar dyker upp titt som tätt, se t ex dessa från 2003:
http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?threadid=21009
http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=21356

Ni kan oxå se vad Optimus skriver om diverse bränslen, länken är ändrad sen 2003.

http://www.optimus.se/index.php?option=com_easyfaq&task=cat&catid=28&Itemid=56

För er som inte orkar surfa utanför Utsidan citerar jag i år igen Optimus sammanfattning när det gäller bilbensin i kök:

Therefore, never use car gasoline of any kind for your stove!

på svenska betyder det ungefär:

Dyngan har inte i friluftskök att göra.



Mikael
 
Senast ändrad:
Anledningen till att det blir en gul sotande låga i trangia brännaren är troligtvis för fet blandning.

Jobbar med bilar och när man använder E85 så åtgår det ca 30% mer bränsle per mils körning.

Trangia brännaren är anpassade för E100 dvs ren etanol. Alltså vill den ha ännu fetare blandning.
Med E85 istället blir blandings förhållandet fel. Man kan säkert mäta lambda värdet om man bygger på en skorsten och sedan räkna ut hur mycket mindre hål det skulle vara i brännaren för att få en optimal förbränning.

Men som nämnts tidigare, det är en djävla massa tillsatser i den bensin som man använder i bilar. Saker som krävs för att motorn ska gå bra och inte käka ventiler mm. Det är inte ämnen som är gjorda för att vi ska andas in dem, speciellt inte om det är ofullständigt förbrännt.

Men det är alltid kul att prova och exprimentera :)
 
Det går fint att köra me e85 o fixa käk.

Dom som kör t-röd vintertid kan direkt ta e85 och känna sig nöjda - bättre,snabbare m.m

Sommartid kan man dock få en känsla av att brännaren ger lite väl mycket lågor me e85.
Funkar också men för vinterbruk är e85 rätt vara.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips