Dyk inriktat gymnasium?

Jag har gått länge i fridykning och får inte sportdyka än (är ju inte 15) men jag skulle vilja bli något som har med dykning att göra. Jag läste för ett tag sen att det var nån som gick på ett dyk inriktat gymnasium och jag undrar i vilka städer det finns sånna.
Och om det finns något nära Sundsvall - där ja bor...
 
nästan dykning...

hej julia!

min flickvän gick på gullmarsgymnasiet i lysekil. där valde hon natur med marinbiologisk inriktning och där blev det dyka av! tydligen så är lärarna otroligt duktiga plus att det är bra svenska dykvatten.

kolla upp det!

mvh
 
På den linje jag går har vi fått välja extra tillval dykning, har precis tagit certet, ska denna termin fortsätta med dom två nästa kurserna. Linjen ligger i Torpshammar, hör av dig om du vill veta mer.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Kolla på AWPE, linjen är inte direkt inriktad på dykning, den är inriktad mot lite räddningstjänst med ämnen som, skogsbrand, Search and Rescue och akutsjukvård. Iochmed att vi håller på med lite vattenräddning och sånt så, kan vi på denna linje välja till dykning som indviduellt val.

//Pär
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips