Dunjacka-lista

Näpp, har inte listat mig för hemskickad katalog faktiskt. Och den var lite av en besvikelse igen.
Men om du gillar fläskiga kataloger att dräggla över, tyskt grundliga med allt från A(ntarktis) till Ö(ken) kan jag rekommendera att beställa Globetrotter-katalogen! 2 utgåvor/år där med.

Jag fascineras av din grundliga research av dunisar, läser den som ska bli överraskad av jackan här eller kan du avslöja lite detaljer? Spännande att följa!
 
Sådana kataloger är roligt att glutta i.

Även här är vi överens vad gäller katalogen. Jag tycker den var mer informativ förr (eller om det har uppstått "det var bättre förr knäpp"). Och så var den i svartvitt, bara det:).

Jag brukar vara lite för grundlig i saker och ting, men jag blir så dj.... nöjd efteråt. Ingen tvivel om jag skulle valt Aftonbladet eller Expressen, den gamla storyn.

Jag fick så mycket habegär själv när jag kollade runt, och själv läser jag vad jag skrivit;)
Men annars är det höljt i dunkel.

Ett nytt märke 8848, dessutom vattentätt. Inte fel. med tanke på det spralliga vädret.

Jag vet att det finns mer dunisar som är vattentäta, kanske till lite högre priser bara.
 
"Svensk Himalayaexpedition åtalad... "

Någon som vet vilket märke det är på jackan? Den färgen skulle jag kunna tänka mig, fast självklart i en halv nyans manligare blå då;)

Tyvärr får man ju inte använda bilder hur som helst så man får gå till den tråden först.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.