Dun(täcke) från Jysk?

Har tänkt sy mig en dunväst eller dunjacka. Funderar lite över olika kvalitéer på dun, finns ju super dun i 800 fillpower och så. Men nu såg jag att Jysk har ett duntäcke med 90% gåsdun och 10% gåsfjäder Bärighet 9.

1* Hur bra är detta dun?
2* Går det på ett enkelt sätt att plocka bort fjädrarna?
3* Vad menas med bärighet 9 (av vad?)?
4* 700 kr för ett sånt täcke, är det ett bra pris?
 
Hittade detta i en gammal tråd:

Då det sällen startas några egna trådar här, väljer jag istället att blåsa liv i en gammal... Jag letade upp en dun-standard-expert för att få klarhet i hur den svenska bärighetsstandarden (1-14), förhåller sig till de fill-power-värden som brukar stå på sovsäckar. Efter lite räknande kom följande fram:

bärighet fill-power
10 560
11 616
12 672
13 728
14 783

http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=30456&page=2
 
9

betyder i praktiken grovtäckes dun/fjäder. En dunsäck har 100% dun....Campingsäckar har fjäder i sig.
Köp riktigt dun hos en sovsäckstillverkare, t ex Roberts i Polen.
Skall du lägga ner arbete jobba då med riktiga grejor så blir resultatet roligare....
//J
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
betyder i praktiken grovtäckes dun/fjäder. En dunsäck har 100% dun....Campingsäckar har fjäder i sig.
Köp riktigt dun hos en sovsäckstillverkare, t ex Roberts i Polen.
Skall du lägga ner arbete jobba då med riktiga grejor så blir resultatet roligare....
//J
Det är ju klart!! Men det hade ju inte varit så roligt att starta en tråd, Jag har nyss beställt dun för jätte mycket pengar! Det hjälper ingen i framtiden här på forumet.

Ville ha lite jämförelse mellan det dun jag hittat på extremtextil.de och "vanligt" dun från täckestillverkare

Tack! jag vågade bara inte fråga:)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips