Dum fråga

För ett tag sedan gick det reklam från COMHEM på TVn och deras TIVO paket, i reklamen visades det några snuttar från när en kille paddlade in i en grotta! Någon som vet var detta är?
Jag snackade med Comhem men de hänvisade bara till deras marknadsföringsavdelning och människorna där var inte särskilt intresserade av att hjälpa mig, med andra ord de har inte svarat på mina frågor!
 
Finns inga dumma frågor.

Det ser ut att vara inne i en översvämmad gruvgång, det finns massvis med dylika överallt var människor har brutit berget. Det kan vara i vilket hål som helst.
Nere i Tjeckien finns det underjordiska sjöar i kalkstensgrottorna, bäst att ha någon som hittar ut med sig på dylika irrfärder under jord.
go tur
 
Menar du någon sjö utanför malmberget? eller?
Den första bilden där han paddlar ser ut att vara i ett nedlagt och numer vattenfyllt dagbrott, alltså inte en sjö i ordets rätta bemärkelse. "Grottan" ser absolut ut som en gammal gruvgång. Det finns som sagt liknande platser runt Malmberget, och som du ser av de andras inlägg, även på flera andra ställen.

Kontakta ComHems marknadsföringsavdelning igen och fråga vilken reklambyrå de anlitat för att göra filmen. Av dem kan du kanske få svar. Skulle inte tro att de på marknadsföringsavdelningen vet var det är inspelat.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips