Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

DOLOMITERNA-via ferratta tips!

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Fixar det själv, det gör du! Men sällskap är ju aldrig fel.
Dock inte så lurigt med själva Ferrata-tekniken tyckte jag. Försök klättra så mycket som möjligt, alltså lita inte enbart på vajern för skicket på lederna kan variera ordentligt. (Vad jag menar: använd inte vajern som "ledstång" och lita enbart på den, utan säkra med fötter och händer.)

Till nästa gång (för det var verkligen kul, premiär i somras men definitiv mersmak!) ska jag ta med handskar, tror ett par gamla cykelhandskar med förstärkt skinn i handflatan, utan fungertoppar, blir optimalt.
Jag skaffade en helkroppssele, min sambo hade en vanlig klättersele sen tidigare. Helkropp är ju lite bättre om man skulle falla, men har du redan sele så är det ju bara att komplettera med Y-slingan, och hjälm förstås.
Falldämpare typ repbroms istället för rivsöm skulle jag rekommendera.
Kolla t ex "de vanliga märkena", Petzl, Salewa, Kong, Rock Empire.

Mammut har en liten handbok:
http://www.mammut.ch/mammut/uploadedFiles/Klettersteigfibel_D_.pdf
Eller köp någon guidebok och läs om tekniken där. Men som sagt, inget lurigt, en karbin i hela tiden bara...
 
Ja fast det är rekommenderat att använda rep vid tekniska partier för att minska påfrestningen vid fall. Det är här jag är lite osäker... Såg att det täcktes i handboken men är inte så bra på Tyska. Ska försöka läsa den ändå :)
/J
 
Senast ändrad:
Tridentina är en fin Via-ferrata tur vid Gardena passet. Medel svårighetsgrad. Vi körde den i gympaskor och snöslask...Förmodligen ännu finare på sommaren.

Piazzetta på Piz Boé ska oxå vara en mycket fin tur, men lite svårare.

Kan tipsa om företaget Proguide (www.proguide.it), mycket kompetenta och bra på engelska, bergsguider.

Lycka till!
 
Dolomiterna, Cortina

Jag och min pappa och endel kompisar hyrde bil och campade på camping Olympia. Det var riktigt kul vi testade många olika ferattor, vi testade också vanlig friklättring.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips