Kan du definiera lekplats?
En avslappad och tillåtande attityd gentemot andra trafikanter vill jag uppmana till.
Thure
Det sista du skriver rimmar illa med att ha kul och tävla/träna på en plats ej avsed för det.
Kan du definiera lekplats?
En avslappad och tillåtande attityd gentemot andra trafikanter vill jag uppmana till.
Thure
Om du råkar sitta på information från officiellt håll vad vägarna är avsedda för, får du gärna dela med dig.Det sista du skriver rimmar illa med att ha kul och tävla/träna på en plats ej avsed för det.
Om du råkar sitta på information från officiellt håll vad vägarna är avsedda för, får du gärna dela med dig.
För att tävla på väg krävs tillstånd, vilket jag skrivit tidigare. Detta tillstånd ges av länsstyrelse och polis. Anser du dig veta bättre än dessa då du anser att tävlingar ej ska ske på väg?
Och ang träning - gäller det bara cykling eller även övningskörning med bil/mc, löpning, rullskidåkning, inlinesåkning osv? Kan vi inte se surt på nöjesåkning i bil/på mc när vi ändå håller på?
Att vägarna ska reserveras för stressade, sura och missunsamma bilister tycker inte jag är särskilt önskvärt.
Så enligt ditt resonemang ska gångtrafikanter undvika GC-banor?...och mer om hur omdömeslöst det verkar vara att bege sig ut i tung och eller snabb trafik som en tydligt underlägsen part. ....
Bränn, bränn, bränn?Nöjesåkning oavsett fordon eller annat framryckningssätt på allmänväg är förkastligt.
Så enligt ditt resonemang ska gångtrafikanter undvika GC-banor?
Med tanke på att de är de omdömeslösa, långsammare och tydligt mer underlägsna parten på den typen av väg?
Bränn, bränn, bränn?
Länk till en chat på sydsvenskan om det som diskuteras i denna tråd;
http://www.sydsvenskan.se/lund/chatt-om-cyklar-och-trafik/
med svar av bla en trafikpolischef.
Länk till en chat på sydsvenskan om det som diskuteras i denna tråd;
http://www.sydsvenskan.se/lund/chatt-om-cyklar-och-trafik/
med svar av bla en trafikpolischef.
Cykelbana ska användas där den finns, i övriga fall ska man cykla så nära den högra vägkanten som möjligt, där vägren finns ska den användas.
De båda domstolarna menar att Andreas Grass inte uppfyllde det krav som undantaget i trafikförordningen syftar till. Han cyklade i bilarnas körfält på en relativt lång sträcka, det fanns en cykelbana till höger i hans färdriktning och han skulle svänga till vänster.
– Dessa omständigheter talar mot att det kan anses ha varit mer trafiksäkert att använda vägbanan istället för cykelbanan, skriver tingsrätten.
Vad lustigt - trafikpolischefen säger precis samma sak som jag sagt tidigare i tråden...
Men du fortsatte väl att läsa?
Den här är också rätt intressant...
http://www.skanskan.se/article/20111216/LUND/712169945/-/hovrattens-dom-ett-bakslag-for-cyklister