Död Fjällräv.

Jag hittade en nydöd fjällräv på Stekenjock i slutet på Juli. Har kommit på att man kanske borde rapportera detta nånstans. Nån som vet hur man gör?

Bosse
 
Försökte nå adressen till dem men jag lyckas inte nå deras adress. Verkar som om mina programvaror börjar bli väldigt utdaterade.

Bosse
 
Precis Almgren. Det är den adressen som jag inte kommer fram till. Jag är rätt säker på att räven inte rapporterats av nån annan, men frågan är om det är av nån vikt för dem att veta vad som hänt en enskild räv. Min gissning var att den svultit ihjäl. Ovanligt för årstiden men jag har varken sett lämmlar eller sork på fjället i sommar.

Bosse
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
.. och/eller rapportera den själv på artportalen.se; de som är intresserade av fyndet kommer säkerligen att hitta den där förr eller senare. Glöm inte markera 'Aktivitet' -> 'Funnen död'.


Per
 
...Som på vanligt manér kommer ignorera den uppgiften. Bättre att ta kontakt med en naturbevakare på länsstyrelsen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips