Cykeläventyr med 9åring - Sthlm

Hej hej! Jag och min 9åring skulle vilja göra ett äventyr tillsammans, gärna över några dagar med spännande övernattningar i tält. Vi bor i Stockholm och vill utgå här ifrån. Jag kommer ha cykelvagn till all packning och min son cyklar själv. Vi vill att resan skall vara säker och inte allt för utmanande och avskräckande så det blir vår första och sista cykelresa tillsammans 😂
Är det nån som har några tips på var vi kan cykla? Verkar finnas hur mycket som helst! Någon som orkar delge mig lite råd så vore det uppskattat!
Bästa hälsningar från Johan i Järfälla
 

HasseQ

Temp. avstängd
Det finns en hel del fina småvägar att cykla N om Stockholm, problemet är väl mest att hitta mysiga campingställen. Det är ju ingen vildmark direkt, även om det finns små bitar skog här och var där man kanske kan trycka in ett tält. Jag skulle satsa på Sörmland, båt till Mariefred eller tåg till Gnesta, och sen cykla en runda. Kolla in butiker, fikaställen och matställen i förväg.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Som sagt pendeltåg till Gnesta är bra idé. Tyvärr kan spärrvakterna gnälla om att cykelkärran inte är tillåten. Borde gå bra om du fäller ihop den. Även Sörmlands länstrafiken moderna tåg har platser för cyklar.

Södertörn funkar utan tågtransport. Tåg t ex vägen förbi Tyresö slott till Vissvass och så vidare via Åva till Västerhaninge Tungelsta Grödinge färjan till Mörkö och så tillbaka via Södertälje och Tullinge på småvägar och cykelbanor.

Thure
 
Hmm, och hur är det med att fricampa i naturen på Åland ?:)

https://www.visitaland.com/articles/allemansratten/

Stora delar av fasta Åland och skärgårdarna är glest befolkade. En del affärer finns på landsbygden och i skärgårdskommunerna. https://issuu.com/visitaland/docs/alands_ringvag_2020

Jag har paddlat en del i skärgården och där har det gått bra att fricampa men det kan vara lite svårt att få tag i dricksvatten när man paddlar kajak.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips