City Navigator kombinerad med Friluftskartan Pro

Gjorde en ny erfarenhet igår när vi bilade ner från Göteborg till Skåne.

Har City Navigator 8 och Nya Friluftskartan Pro installerade på min PDA (IPAQ 6515) tillsammans med Que. Genom att först göra en rutt med City Navigator och sedan stänga av bilkartorna i City Navigator så följde Que istället vägarna på Friluftskartan Pro och alla navigationsanvisningar på skärmen samtidigt som rösten i högtalaren fungerade.

Enda nackdelen var att om enheten av någon anledning beräknade om rutten så blev det bara raka streck som inte följde vägarna.
 
olhe; sa:
Enda nackdelen var att om enheten av någon anledning beräknade om rutten så blev det bara raka streck som inte följde vägarna.
Vet inte hur det är i iQue men i "vanliga" enheter kan man stänga av automatisk omräkning (eller bli tillfrågad varje gång om man vill göra den). Det är praktiskt när man vill använda autorutt men se på kartmaterial som inte innehåller ruttinformation (t.ex. Friluftskartorna) eller tvärtom, man vill använda en direktrutt men titta på en karta som stödjer autorutt.
 
I iQue kan man göra detta, men nu var det Que, på en iPaq, vilket alltså, namnlikheten till trots, inte alls är samma sak.

Anders
 
Och i Que finns alternativen för
Off Route Recalculation:

* Prompted

* Automatic - Announced

* Automatic - Silent

* Off

Så det ordnar sig nog.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips