Carinthia

Hej! Jag är nyfiken på att köpa Carinthias produkter då jag brukar vara ute i ganska ruskigt väder, där det ofta är blött och/eller kallt. Nån som har erfarenhet av deras sovsäckar, regnkläder eller vinterkläder? Och framförallt, är det prisvärt?
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
carinthia

Har erfarenhet av Carinthias sovsäckar som ju används inom Försvaret. Dessutom har jag en privat som jag är nöjd med. Bra kvalité men inte det lättaste materialet. Det sovsäckssystem jag har funkar till minus 30 grader iaf.
Syntetfodersäckar funkar ju bra när det är vått och fuktigt eftersom materialet inte binder fukten på samma sätt som dun gör.
När det gäller Carinthias kläder så kan jag inte uttala mig.
Mig veterligen gör dom bra grejjer som dock kanske inte är dom hippaste rent designmässigt. Men för sitt användningsområde - mycket bra.
MVH
Micke
 
De är helt ok.

Använder själv två olika carinthia säckar beroende på säsong.

Tropen brukar jag använda sommar/höst.
Defence 6 på vintern, men då är den nästan för varm :)
 
Jag har samma som FM använder och som sagt, inte dom lättaste men jag är hittills jättenöjd med vad jag fick hem då vikt inte är kritiskt i en kajak eller ett fordon.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips