Byxor: Lätta, Benfickor, Regntåliga

Letar efter ett par byxor att ha när man reser.

Krav:
* Benfickor på var sida (behöver lite förvaring, gärna utan dragkejda)
* Tål regn / lättare regnskurar
* Torkar snabbt
* Skrynklar ej för mycket
* För varmare klimat, Ej för grova, kanske då även ej helt vindtäta
* Låg vikt
* Civilt-utseende, tänkta att även ha i "stan"

Har kollat runt lit e på nätet och hittat:
Fjällräven Inka MT Trousers ca 1300kr
Fjällräven Karl MT Trousers ca 1100kr
Fjällräven Fiji MT Trousers ca 800kr
(Fiji finns ej på fjällräven.se så kanske utgående modell)

Fjällräven verkar vara bra, men tyvärr lite dyra. Men det får man väll kanske ta.
Har även kollat lite på ITAB som har bra priser.
Har dock svårt att få C-xx storlekar att passa riktigt bra, brukar bli lite korta (har 32/32 annars),
så vill gärna prova innan köp så det känns inte som något bra alternativ

Så om någon har tips på något annat jag ska titta på eller någon kommentar till någon av Fjällrävenbyxorna motar jag det gärna.
 
Itab Traveller är ju väldigt trevliga.
Har även haft ett par MT-byxor från Fjällräven. Jag vet inte om det vara jag som använde dem mycket, men en dag åkte handen rakt igenom tyget när jag tog tag i linningen baktill och skulle dra upp dem. Det har jag aldrig varit med om varken förr eller senare.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
ITAB Traveller som Martin föreslår har jag själv dock inte bra erfarenhet av gällande passform. Jag upplevde det som att de skar upp mellan skinkorna obehagligt, och när jag tog en storlek större så blev det för vida i midjan istället. Formodligen individuellt dock.

ITAB Allroundbyxa har jag däremot bra erfarenhet av, sitter som en smäck och är av lite tunnare "G1000"-matrial.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips