Byxor för varmt klimat?

Houdini Liquid Rock Pant

Jag gillar Houdinis Liquid Rock Pant: tunna, smidiga, lätta, snabbtorkande, skrynkelfria, slitstarka och snygga. Går att hissa upp till 3/4-längd på ett smart sätt.
Vet inte hur brått du har innan du behöver dem, just nu är det bara mörkgrått på Houdinis hemsida men när säsongen närmar sig vår/sommar brukar de finnas i ljusare färg också.
Går ju att leta om de finns i nätbutiker eller på stan i andra färger.

http://www.houdinisportswear.com/se/products/Liquid/MensLiquidRockPants

Annars är det ju många som gillar zip-off-byxor.
Leta efter t ex Columbia, The North Face, Fjällräven etc. för modeller/färger/tygval. Lätta syntet-tyger som är svala och torkar snabbt.
Kanske inte riktigt säsong för ett stort urval just nu dock.

Kolla på Naturkompaniets hemsida, de har en kategori "Svala resebyxor" även om den just nu mest är Fjällräven-sortiment:
http://www.naturkompaniet.se/Product/ProductList.aspx?Id=6311
 
Senast ändrad:
Lundhags Trotter

...är mina absoluta favoritbyxzor när tempreaturen stiger här hemma.
Lätta, luftiga och med stretch.
Något kraftigare än Liquid Rock som nämndes tidigare, avsevärt följsammare än Fjällrävens modeller i MT.
Torkar otroligt fort!
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
passform prio ett

Jag har byxor i både bomull, linne och div "microfiber" men tycker det är mer passformen och funktionen än materialet som avgör vilka som helst används i olika sammanhang.

För mig är det bra med viss stretch (resåraktiga) i midjan, inte för låg midja, rymliga kring låren, och (viktigt !) bra med fickor som INTE har det förtretliga meshfodret inuti fickorna (där nycklar och annat vasst alltid tycks fastna, alltid). Avtagbara ben är säkert bra ibland, men jag använder sällan funktionen trots allt, vet jag att shorts eller 3/4 funkar tar jag sådana hela dagen istället.

Om man tänker sig att tvätta (lämna till nån för tvätt) på plats så är bomull/linne ett säkert kort men konstmaterial kan lätt förstöras av framför allt den ofta stekheta strykningen (i vissa länder skulle det räcka om strykjärnen bara hade en fast inställning på "linne"). Men konstmaterial kan man ju oftast tvätta själv, på med lite tvål och vatten och sen några skakningar i vinden - torrt och klart !

Och det där med att köpa på plats, klokt att du redan valt att skippa det (för även om det kanske finns något krävs ofta en hel del både tid och tur att hitta något riktigt bra om vi talar funktionella resplagg) .
 
Har använt både Haglöfs och North face byxor för varmt klimat när jag vart ute och rest, men aldrig riktigt gillat dem av olika orsaker. De byxor jag enbart använder nu när jag reser i varmare länder är amerikanska militärbyxor. Torkar snabbt, slittåliga, många fickor, många olika färger att välja mellan och det jag tycker bäst är att de är billiga. Kostar runt 5-600kr om man jämför med ett par ex. Haglöfs som ligger på runt 1200kr.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips