Bultat på västkusten

Lökholmen/Strömstad

Ett litet fint klätterberg ligger norr om Strömstad in mot Lökholmen. Där finns ett par bultade leder som jag med min begränsade klättererfarenhet tycker är riktigt kul.

Då jag under sommaren driver ett Bed & Breakfast (www.hallekind.se) och knappt hinner utanför anläggningen är jag intresserad av duktigt folk som kan tänka sig att bulta upp lite inom området. Vi har en mycket fin klippa precis vid havet som kan lämpa sig för klättring. Just nu skogar vi ur lite träd för att få fram den i dagen i sommar SKALL jag försöka klättra den.

OM någon är intresserad av att BULTA lite så hör av Er till mig!


[Ändrat av Buda 2004-06-07 kl 12:05]
 
Om man äger marken ifråga kan man ju göra vad man vill. Och när jag var där och tittade verkade den här klippan defintivt tillhöra stället (för det är väl den till höger nere vid vattnet vi talar om?).
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Bulten!

Tjena Martin,


Har du fortfarande den där BlackDiamond selen? Jag tror att Petzl´n kan bli lite dyr nu när det gått en del pengar på sistone.

Mvh

Zorken
 
Efter samtal från Bohusläns Klätterklubb är nu en del frågetecken uträtade. Tack för det!

Självklart skall inga ingrepp göras utan diskussion! Den aktuella klippan ligger mycket riktigt på plats vid havskanten (Starekilen). Just nu tas det bort lite träd nedanför vilket exponerar klippan mer.

Då jag är en ren nybörjare överlåter jag med varm hand till bättre skickade människor att avgöra klippans kvalitet (och om det är bra/dåligt att bulta)

En del folk har varit där och klättrat förr så nog går det att nyttja den som det är men anledningen till "bultivern" var kanske snarare att FLER skall få möjligheten. Men det verkar ju inte vara populärt. Jag förstår verkligen problematiken med bultar (dess ålder, placering och användande) och anser mig ha för lite kunskap att avgöra något i denna fråga.

Klarläggas bör endast: Ägarna till fastighten har inget emot det... :)
 
Black Diamond

Jag behöver den i september! Du vet när jag skall över den där glaciären. Då menar jag inte den i Karlskrona.
;-)

Mvh

Björn
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips