Brännare med gas på utlandsresan

Hej!

Planerar en Argentina-resa och tänker då ta
med min Trangia med gasbrännare. Men hoppsan!
Gas på flyget är ju inte direkt tillåtet, och
hur är tillgången av gasbehållare i pampas land?
Har någon av er liknande erfarenheter?

/Mats
 
Tjena,

I Menodza var det inga problem och jag tror inte det är några problem i Pantagonien heller. Skall du till små byar "off track" kan det dock vara svårt att hitta.

Ha en trevlig resa.
/A
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Gas finns...

Jodå, det finns gas i Argentina, fast jag har aldrig hittat något annat än punkteringstuber, alltså typ CampingGaz. Om du har anslutning för skruvtuber, typ Primus, på din brännare, då bör du köpa Markills adapter.
I Buenos Aires kan det vara lite knepigt att hitta affärer som säljer gasbehållarna, men jag vet att det finns. Titta i affärerna under jord i gångtunnlarna under 14 juli-avenyn, vid obelisken ungefär. Annars finns det hos "El Pescador" i hörnet av gatorna Paraguay och Libertad.
När man kommer ut till områden med vandrare blir det lättare, som i El Calafate till exempel. Där brukar järnhandlarna ha gas, och man kan ju alltid fråga där man bor om de vet någon som säljer gas.
Vad du gör, smuggla inte med dig någon tub när du ska flyga!!! Det låga trycket ombord kan faktiskt göra att tuben smäller!
Trevlig resa! Jag skulle också vilja åka...
Micke.
 
Komplettering

Hej igen. Jag ser nu att det var Trangia du hade, så du måste nog skaffa Markills adapter. Med den kan du ansluta punkteringstuberna.
Hejdå.
 
Går på skitsoppa

Skaffa en Omnifule Primus så behöver du inte oroa dig. I värsta fall kan du köra vilken skitsoppa som helst på den.

Ola A.
 
Karrimor Go-Systems har också en adapter för punkteringstuber, kallad PowerPak. Den har dessutom extra stöd för att förbättra balansen (spelar i och för sig ingen roll om man kör i Trangia).
Vet inte om den väger mer eller mindre än Markills, men den är gjord i plast.
Finns bla hos Playground.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Flyga med gas / multifuelkök

Tips !
Kolla med flygbolaget innan du reser. Jag var i Kanada för några år sedan och då var det inga problem att ta med gasolbrännaren från Sverige. När jag skulle hem blev det dock värre. Från Kanada var det olagligt, (med höga böter), att ta med friluftskök (brännare) på flyget. De var rädda för att det kunde finnas rester av bränsle kvar. Inte ens gaskök var tillåtna. Det var bara att kasta köket. På flygplatsen såg vi ett par som stoppades sedan röntgenmaskinen på flygplatsen avslöjat att de hade ett kök med sig.

/ MER
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.