Bra vandrings skor

Vill man hålla fötterna torra från utvärtes fukt så gäller för låga skor vattentäta membran och vattentätt damask. Annars får man räkna med lite/mycket väta. Den kombinationen ger då naturligt sämre ventilation.

Alternativet är att välja skor som släpper in och ut vatten effektivt men då acceptera blöta fötter.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Om du går "mycket i sankmark" och väljer så låga skor så tror jag inte att du håller dig torr många meter. Jag har den lägre modellen av Lundhags Syncro och det funkar bra tillsammans med damasker, som jag använder rätt sällan, eller regn/skalbyxor och remmar stenhårt dragna runt vristerna vid vad.
 
Jag har två par Haglöfs crag ena paret är GT jag använder dem till vardags inklusive promenader
några km i flera gånger i veckan asfalts,grus och skogsstigar.
De första paret utan GT(Gore Tex) hade jag nästan ett år då hade jag dem nästintill varje dag(dem enda skorna jag hade under nästan ett år) innan jag inhandlade nya GT håller ju torra iaf gå genom vattenpölar å dylikt
mycket bra skor för mina fötter iaf å använder båda paren ännu
har nyligt införskaffat ett par escape också, den känns lite lättare luftigare,
har även ett par Salomon XA pro 3D ultra som är ännu lättare än de föregående sitter som ett smäck men är kanske också mer nästan en terrängjoggingsko Dock så behövdes Salomon skon en mycket längre "ingångning" än Haglöfs skorna för mina fötter.
Är hursomhelst kanonnöjd med alla paren och alla är köpta på halva priset reor på nätet
 
Har bara provat Timberland dojorna lite grann men gillar dom faktiskt, lite mer vandringskor en vad Salomon skorna var, dom är ju lite mer löparvänliga. Och så kunde jag ha min formsydda sula i Timberland skorna vilket jag inte kunde i Salomon.

Mvh
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips