Bra Svenska märken för knivar

När det nu är drygt 3,5 år sedan trådstartaren var inloggad kanske frågeställningen ska definieras om och föras i ny tråd?
 
Snygg kniv, utan tvekan! En snabb koll på nätet ger dock att AEB-L stålet verkar ha en liknande komposition som 440B/AUS-6, kanske inget jag, trots långt ifrån stålsnobb, skulle pynta ut närmare 2500:- kronor för en kniv i.
 
Snygg kniv, utan tvekan! En snabb koll på nätet ger dock att AEB-L stålet verkar ha en liknande komposition som 440B/AUS-6, kanske inget jag, trots långt ifrån stålsnobb, skulle pynta ut närmare 2500:- kronor för en kniv i.
Din koll ger 440B/AUS-6 för att ett samma stål inte finns i det amerikanska klassningssystemet. Och detta är närmast.
AEB-L kan vara ett riktigt bra stål, beroende på användningsområde. Det är i varje fall inte valt för att det är det billigaste möjliga. Utan valet är sannolikt en kompromiss beroende på tillverkningssätt, skärpa, geometri etc.

/John
 
Nej, det finns säkert goda anledningar till valet av AEB-L, och som du säger kan inte en "direktöversättning" till 440B/AUS-6 egentligen göras (AEB-L verkar dessutom få ganska goda vitsord överlag) och även andra saker än material kan naturligtvis återspegla sig i priset. Att kniven är handgjord i Sverige t.ex.

Det till trots kan jag inte annat än att reagera över ett, sett till materialval, i mina ögon högt pris, sedan om kniven är värd det eller inte handlar väl kanske mest om personliga preferenser!

Väldigt snygg är den dock, som sagt och kul med en "ny" svensk knivtillverkare!
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Det efterfrågades tidigare i tråden om sluttillverkaren gjorde sina egna material. Frågeställaren har nog inte sett hur modern masstillverkning går till. Stålverken tillverkar rullstål i olika kvaliteter och dimentioner beroende på till vad de skall brukas. Knivtillverkarna rödhettar stålbandet och tar med en form ut ett kniväne, några tusen i timmen. Dessa Fasonsslipas och grunden till slipningen. Skäreggen slipas och maskinbryns, Holk, skaft och nit eller annan ändbeslag. Slidorna tillverkar plast eller läderindustrin på order. Produkterna möts och förpackas. Till distrubitörerna. I de rödskaftade morornas tid var det 50 i lådan.
 
AEB-L är ett förträffligt stål. Har en enorm slagseghet och god rostbeständighet. Mycket mycket prisvärt. Jag gör en del knivar av det, men även andra mer "moderna" pulvermetallurgiska stål som CPM Magnacut och Cruwear, de spelar i en helt annan liga.
c453abe3-c3a9-4710-9338-a388b64ccfb4-1_all_12613.jpg
1000010354.jpg
1000010663.jpg


www.instagram.com/mwidenknives
 
Tusenkronorsgränsen? Haha nej. Enbart material- och förbrukningsdetaljer går på nästan det dubbla om man gör en mellanstor kniv i tex Magnacut.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips