BlueChart på SD-kort till GPS utan kortplats

Jag har en GPSMAP60CS som jag skulle vilja ladda med Garmins BlueChart innehållande Mälaren och Strömsholms Kanal. Det sjökortet finns på SD-kort men jag har inte hittat det på CD/DVD som är det normala när man laddar kartor via en PC till min GPS.

Nedanstående länk är vad jag vill ha på CD/DVD, hittar endast detta SD-kort.

http://www.garmin.com/cartography/bluechart/card.jsp?sku=MEU048R

Min fundering är om det går att importera Garmins förinstallerade kartor på SD-kort till en PC med Mapsource för att sedan överföra dessa via USB-kabel till en GPS utan kortplats.

Mvh/Jocke J
 
Tack, det verkar vara precis det jag söker.
Mailade Dustin om detta tidigare, de påstod att det jag sökte inte fanns i deras sortiment, lite märkligt.

Allt som finns på SD-kort borde ju finnas på CD/DVD.

Då behöver jag inte krångla, är ändå nyfiken på om SD-korten går att öppna med Mapsource.

/Jocke
 
För att undvika missförstånd, det är skillnad sortiment på Dustin http://www.dustin.se/dacsaportal/ och DustinHome http://www.dustinhome.se/dacsaportal/


Hos http://www.hjertmans.se/ (cykelavstånd) finns det CD sats small för 1190 SEK http://www.garmin.se/mapindex.aspx?pageid=769 och CD sats Regular för 1990 SEK http://www.garmin.se/mapindex.aspx?pageid=423

Mälaren borde finnas med, men hur det är med Strömsholmskanal skulle jag kolla med Sportmanship innan köp.

En fördel med att köpa Garmin kartor/sjökort på CD är att man då kan stoppa in både landkartor och sjökort samtidigt i GPSen.

Per Brune
 
Brune; sa:
För att undvika missförstånd, det är skillnad sortiment på Dustin http://www.dustin.se/dacsaportal/ och DustinHome http://www.dustinhome.se/dacsaportal/
När jag frågade efter en sak som bara fanns på Dustin lade de snabbt upp ett artikelnummer på Dustinhome också så jag tror inte man behöver känna sig begränsad av att något bara finns på den ena sajten. Jag ser det som en butik med två ingångar beroende på vad man är för typ av kund.

Däremot brukar man sällan kunna förvänta sig någon djupare produktkunskap från näthandlare med så pass stora sortiment och kanske det var där det brast i detta fall?
Mälaren borde finnas med, men hur det är med Strömsholmskanal skulle jag kolla med Sportmanship innan köp.
Jag har just EU048 av BlueChart (version 7) och Strömsholms kanal finns med ända upp till Smedjebacken/Gladtjärn. Däremot är jag inte bekant med området så jag kan inte uttala mig om kvaliteten på kortet. Det finns en farled utmärkt men jag hittar inga prickar eller grund.
[Ändrat av PR 2007-03-15 kl 17:55]
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips