Billingedalens dunsovsäck

http://www.billingedalen.com/bilder/72.htm

Jag är på jakt efter en extrasovsäck som jag inte behöver vara så rädd om. Jag har tänkt använda den då jag fiskar karp och ål och händer det att man måste slita upp säcken när man får hugg. Det är även svårt att få fötter och ben helt torra och fria från grus när man går och lägger sig igen. Tänkte höra om ni vet något om ovanstående sovsäck, eller om ni har några andra alternativ. Vikten spelar ingen roll, det är viktigare att den är billig och varm.

// Örjan
 
Kanske bättre med syntet om du inte tänker använda tält, den kommer väl att utsättas för både dagg och regn ev?
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag vill att mitt alternativ ska vara varmt så att man inte fryser ihjäl efter att ha drillat fisk i kallingarna mitt i natten. Hur noga man än torkar sig så är man ändå fuktig om benen när man lägger sig igen. Som sagt vikten spelar ingen större roll < 5kg så är det ok.
 
om inte vikten spelar någon roll...

...så hittar du nog en syntet säck som är tillräckligt varm, den borde hålla bätre om du inte har tänkt "vara försiktig och sköta om den"
 
Armens kanske funkar?

Den var ganska tålig har jag för mig. Värmen var nog en annan femma.

Den går säkert att få för en riktigt billig penning.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips