Billigt men bra tält!

Ska du satsa på Kina så ta en titt här.
https://www.geertop.com/
Tälten säljs under andra namn på Ali. Fördelen med att beställa direkt från Geertop (om det nu är de som är ursprungskällan...) är att de har betydligt snabbare leveranser och att de har lager i Europa så du slipper moms och andra avgifter. Fri frakt över en viss summa som du kommer upp i. Men man bör nog skriva till dem och försäkra sig om att de skeppar från EU dock. De svarar på mail.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Finns många "bra" budgettält på tex xxl, outnorth , m.m.
NorthFace, Bergans, Vaude, Marmot. Dessa tillverkare har både billigare och dyrare modeller, ofta av mycket bra kvalitet.

Jag vet inte hur ni känner, men jag skulle inte våga köpa ett "kinatält" om det inte är väldigt väl ventilerat och dessutom med trovärdiga kemikalie-certifikat. Spannet på vad som är ok och direkt farligt är svårt att se (jmfr. Biltemas tält som drogs tillbaks med kolmonoxidförgiftning=död som risk)

Sedan kan man alltid diskutera prislapp vs kostnad. Tex så kommer ett billigt tält att kosta hela prislappen då det blir svårt att sälja beg. om man vill detta. Medans du får igen nästan hela prislappen då du säljer ett välvårdat Hilleberg beg. = kostnaden blir samma för bägge i slutändan, men du blir förmodligen mer nöjd med ett kvalitetstält.
 

Calexico

Avslutat
China tält från Aliexpress.
Har detta tält från Ali och den fungerar fint 2 i år nu som ffa. tält för kajak turer på västkusten. Har även använd den för vinter tältning här vid kusten..

Ta varianten i 20D nylon, pris är ca. 1450. 25% moms + 75 spän för postens hantering tillkommer med stor sannolikhet.

2,05 långt?! är inte det i kortaste laget. Man brukar ju vilja ha lite distans mellan inner och ytter. Har ett helsport där innern är 2,10 och det är på gränsen.
 
2,05 långt?! är inte det i kortaste laget. Man brukar ju vilja ha lite distans mellan inner och ytter. Har ett helsport där innern är 2,10 och det är på gränsen.

2,05 m är alldeles för kort ligglängd, även 2,10 är för kort. De flesta skandinaviska tillverkare har 2,20 som vanligaste innermått och har sovtältet sluttande gavel/ar går det snabbt bort några dm till effektiv ligglängd mht höjd på sovsäck och liggunderlag.
Jag som är 193cm lång får precis plats i Hilleberg Nammatj som har 2,20 i ligglängd pga sluttande fotgavel, medan jag har god marginal i Hilleberg Kaitum med samma ligglängd tack vare raka innertältgavlar. Är det ett kupoltält stjäl de sluttande väggarna i båda ändar ligglängd.
Även sitthöjd inverkar på komforten, och allt under 95cm i innertältet innebär att det är svårt att sitta upp utan att slå i taket eller behöva huka sig obekvämt för de flesta. Är man inregnad en tid har detta en stor bekvämlighetsfaktor.
 
2,05 långt?! är inte det i kortaste laget. Man brukar ju vilja ha lite distans mellan inner och ytter. Har ett helsport där innern är 2,10 och det är på gränsen.

Jag är 1,85m lång och har har inte upplevt några problem med detta. Men det är väl lite individuellt hur mycket plats man behöver för att uppfatta ett tält som bekväm..
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.