Bekvämt liggunderlag

Hej,

Jag skulle vilja ha ett bekvämt liggunderlag.

Efter att ha kollat runt lite här och på nätet så verkar Exped SynMat 9 vara populär.
Eftersom jag är ute efter komfort så är det den bredare varianten som är aktuell.

Vad säger ni, finns det bekvämare liggunderlag?

På prisjakt hittade jag även ett Exped MegaMat 10 LXW, fast det väger 2,5 kg.(!), kan det vara värt viktökningen jämfört med SynMat 9 MW?

Vet att jag sett Big Agnes i USA som såg bekväma ut, någon som har erfarenhet?

/Roy
 
Jag kör med Exped Downmat 9 m som är mycket komfortabel och väger cirka 1 kg. Den funkar för mig och min dåliga rygg och den har hängt med på 5 fjällvandringar samt att jag även använder den som luftmadrass vb .
 
Jag använder väl ett exped down 9LW samt ett 7UL.

Nu för tiden nöjer jag mig med ul varianten då det går snabbare att pumpa/packa samt liten volym. Men på vintertid tar jag det förstnämnda, som också var mitt första liggunderlag som jag alltid använde när jag paddlade kajak. Sen började jag vandra och behövde då något som tog mindre plats samt var lättare.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Inte för tjockt (även om vi inte kommer nå upp i de tjocklekarna när det kommer till vandring - tänker på 60cm-tjocka JYSK och liknande).

Skaffar du dig något av Thermarest/Exped's 7cm/9cm tror jag du kommer bli nöjd, kolla med en friluftsbutik i närheten om du får provligga. Jag har personligen 7cm tjocka, och det var länge sedan jag kände marken igenom.
 
Jag borde kanske tillägga att detta liggunderlag är främst tänkt för "lägerliv" och inte för vandringar. Lättare alternativ har jag redan och är ute efter komfort. (Utan att det blir löjligt stort och tungt).
 
Inte för tjockt (även om vi inte kommer nå upp i de tjocklekarna när det kommer till vandring - tänker på 60cm-tjocka JYSK och liknande).

Skaffar du dig något av Thermarest/Exped's 7cm/9cm tror jag du kommer bli nöjd, kolla med en friluftsbutik i närheten om du får provligga. Jag har personligen 7cm tjocka, och det var länge sedan jag kände marken igenom.

Har själv bara olika 'vanliga' liggunderlag. Har börjat spinna på en tanke om att slå upp ett självstagande tält på väldigt stenig blockterräng...hade det varit ok ur komfortsynvinkel med ett lite tjockare vanligt liggunderlag underst och sedan typ synmat7 på? Är inte så kräsen av mig, men sover inte heller på en stor sten som skaver sönder ryggen. Vad tror du?
 
Exped Synmat9

Hej!
Jag är en oerhört glad och nöjd ägare av två synmat9:eek:r! Har köpt båda begagnade över nätet och betalt 1000 Kr/st. Jag kom hem igår efter två nätter i tält längs Bohusleden! Jag sover sagolikt gott på detta liggunderlag!
Jag kan rekommendera det varmt till ALLA som vill sova gott ute i naturen, eller som tillfällig bädd på resande fot!
 
Synmat 12 LXW

Det blev en Synmat 12 LXW.
Kom idag, uppblåst och provlegad i vardagsrummet.
Stor och skön, armarna får lätt plats även när man inte ligger i sovsäcken.
 
Den blir du säkert nöjd med. Den är nästan säkert lite overkill, men det är bättre att ha lite marginal än att komma över marginalen då och då. :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips