Bekvämt liggunderlag

Hej,

Jag skulle vilja ha ett bekvämt liggunderlag.

Efter att ha kollat runt lite här och på nätet så verkar Exped SynMat 9 vara populär.
Eftersom jag är ute efter komfort så är det den bredare varianten som är aktuell.

Vad säger ni, finns det bekvämare liggunderlag?

På prisjakt hittade jag även ett Exped MegaMat 10 LXW, fast det väger 2,5 kg.(!), kan det vara värt viktökningen jämfört med SynMat 9 MW?

Vet att jag sett Big Agnes i USA som såg bekväma ut, någon som har erfarenhet?

/Roy
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag kör med Exped Downmat 9 m som är mycket komfortabel och väger cirka 1 kg. Den funkar för mig och min dåliga rygg och den har hängt med på 5 fjällvandringar samt att jag även använder den som luftmadrass vb .
 
Jag använder väl ett exped down 9LW samt ett 7UL.

Nu för tiden nöjer jag mig med ul varianten då det går snabbare att pumpa/packa samt liten volym. Men på vintertid tar jag det förstnämnda, som också var mitt första liggunderlag som jag alltid använde när jag paddlade kajak. Sen började jag vandra och behövde då något som tog mindre plats samt var lättare.
 
Inte för tjockt (även om vi inte kommer nå upp i de tjocklekarna när det kommer till vandring - tänker på 60cm-tjocka JYSK och liknande).

Skaffar du dig något av Thermarest/Exped's 7cm/9cm tror jag du kommer bli nöjd, kolla med en friluftsbutik i närheten om du får provligga. Jag har personligen 7cm tjocka, och det var länge sedan jag kände marken igenom.
 
Jag borde kanske tillägga att detta liggunderlag är främst tänkt för "lägerliv" och inte för vandringar. Lättare alternativ har jag redan och är ute efter komfort. (Utan att det blir löjligt stort och tungt).
 
Inte för tjockt (även om vi inte kommer nå upp i de tjocklekarna när det kommer till vandring - tänker på 60cm-tjocka JYSK och liknande).

Skaffar du dig något av Thermarest/Exped's 7cm/9cm tror jag du kommer bli nöjd, kolla med en friluftsbutik i närheten om du får provligga. Jag har personligen 7cm tjocka, och det var länge sedan jag kände marken igenom.

Har själv bara olika 'vanliga' liggunderlag. Har börjat spinna på en tanke om att slå upp ett självstagande tält på väldigt stenig blockterräng...hade det varit ok ur komfortsynvinkel med ett lite tjockare vanligt liggunderlag underst och sedan typ synmat7 på? Är inte så kräsen av mig, men sover inte heller på en stor sten som skaver sönder ryggen. Vad tror du?
 
Exped Synmat9

Hej!
Jag är en oerhört glad och nöjd ägare av två synmat9:eek:r! Har köpt båda begagnade över nätet och betalt 1000 Kr/st. Jag kom hem igår efter två nätter i tält längs Bohusleden! Jag sover sagolikt gott på detta liggunderlag!
Jag kan rekommendera det varmt till ALLA som vill sova gott ute i naturen, eller som tillfällig bädd på resande fot!
 
Synmat 12 LXW

Det blev en Synmat 12 LXW.
Kom idag, uppblåst och provlegad i vardagsrummet.
Stor och skön, armarna får lätt plats även när man inte ligger i sovsäcken.
 
Den blir du säkert nöjd med. Den är nästan säkert lite overkill, men det är bättre att ha lite marginal än att komma över marginalen då och då. :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips