Behöver vinter kompanjoner!

Hej

Älskar vandring/tura och tälta. Men märker att mängden tid och pengar som går åt att sitta och tänka och handla "bra att ha saker" samt drömma om hur kul det skulle vara inte överensstämmer med omfattningen jag kommer iväg. Skandal.

Blir ett par veckor på skidort varje år med liftnära offpist och en del turer själv med turprylarna
men det är helt enkelt inte lika kul själv.

Jag skulle vilja börja tälta alpint och ta några toppar och få lite fantastisk åkning. Är inte ute
efter något extremt på något sett men jag vill komma iväg.

Är det någon som känner något liknande så är det bara att höra av sig!

(30år)
 
Topptur/tält

Hej.

Är i samma situation. Hade gärna kommit iväg på lite långhelger t ex. Har kollat på närmsta ställen i Norge som Gaustablick o Rendalssölen ( gammalt inlägg på Utsidan ).

Vintertältat en del i samband m skidåkning så grejerna finns.

Har ingen superkondition men hyfsat vältränad. Hunnit bli 41 år men de flesta brukar tippa på 30.

Dela gärna idéer om resmål ! Initiativ är alltid välkommet !

Med vänlig hälsning,
Adam , Linköping
 
Hej!

Har ni kommit fram till något resmål? :) Jag slår ett slag för Rendalssölen. Som småbarnsförälder med tight schema ligger det på lagomt avstånd från Mellansverige (Sandviken). Har kört soloturer dit senaste två vintrarna och har fortfarande många åk kvar att göra. Lycka till! :)

Bjuder på en tältbild. Södra Sölen i bakgrunden.
 

Bilagor

  • IMG_0620a.jpg
    IMG_0620a.jpg
    48.3 KB · Visningar: 659
Ursäkta, men jag vill bara påpeka att titeln på denna tråd frågar om årstiden vinter behöver någon kompanjon?
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Särskrivning är fantastiskt ändå fattade alla utom du, vet faktiskt inte vad som är värst. Så det står väl 1-1 ;)
 
Har också blivit sugen på att köra lite vinter uteliv och ingen i den närmaste kretsen som är så sugen. Är väl ingen extrem åkare men kan ta mig fram, även om det inte alltid blir så snyggt ;-)
Har vandrat i fjällen på sommaren men skulle som sagt vara kul att testa vinterlivet, hör av er om ni vill ha lite extra sällskap.

Sent from my GT-I9295 using Tapatalk
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips