Båt-GPS till nybörjare!

Jag funderar på att skaffa en gps som jag kommer att koppla till bärbar dator, men jag vet inte vilken jag ska välja! Jag ska ha den när jag åker båt. Jag har funderat på Garmin 12 eller på den där gula Garmin gps:en, som är billig. Är dom bra? Det är min första GPS och den ska vara billig. Rekommenderar ni någon annan GPS?
 
Enkla varianter

Hej!

Om du tänker dig att skaffa programvara (Fuwawi, Ozi Explorer el Kartex) till datorn och elektroniskt sjökort/gröna kartan kommer du klara dig med de varianter du listar. Du kan följa din position online och lägga in waypoints, rutter m.m. Obs att e-trex (den gula) endast lagrar 1 rutt. GPS 12 10 rutter.

Jag säljer min GPS 12, se under annonserna.

Peter
 
Välj den gröna

Om du bestämmer dig för eTrex så lägg till några hundringar och köp den gröna Venture modellen! Den har en del extra som motiverar priset.

MVH
jasy
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips