Bästa mattorken i budgetkategorin?

Vilken tork i prisläget runt 500kr (maxtak 1000kr) tycker ni fungerar bäst? Är OBH nordica fortfarande bäst i den kategorin trots att den saknar termostat? Vill ha ett komplement till ungen för att slippa värma hela huset med överskottsvärme (svårt att få låga temperaturer om inte luckan öppnas rejält).
 
Bygg om en 40cm garderob till tork, en kupevärmare med thermostat i botten, gott om ållor och hål vid golv och tak för luft in och ut. Billigaste du kan få tag på. God kapacitet oxså.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Jag kollade på svamptork-testet i Råd&Rön, men det är framförallt torka mat frågan gäller? (Jo, jag kan läsa rubriken, men ändå!)
 
.. Vad är grejen med att svara i två år gamla trådar?

Personligen anser jag att det är bättre att man "återanvänder" gamla trådar än att man startar nya hela tiden om samma saker. Kunskapen blir liksom lite mer "koncentrerad". Men vad vet jag.

*säger någon som är spyless på alla trådar som handlar om att vandra mellan Abisko och Nikkaluokta*
 
Det är relativt lätt att hitta angränsande ämnen om man scrollar nedåt och tittar på förslagen. Många av de äldre trådarna förtjänar att återanvändas.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips