App för att plotta GPX på MinKarta

Jag sitter och pysslar med en liten webapp som kan ta en GPX-fil (alltså ett GPS-spår som man till exempel kan hämta från sin sportklocka) och rita ut den på Lantmäteriets karta, Jag tycker om att i Instagram på mina vandringar lägga ut en karta där man ser hur man vandrat. Så min fråga är, skulle även andra vara intresserade av en sådan tjänst, eller ska den bara vara för mig själv? Det är ju lite mer bök att få den allmänt tillgänglig, men om intresset finns, är det ju inte omöjligt.

Bifogar ett exempel på en PNG-bild som den genererat utifrån en vandringsdag i somras.

Var lite oklar vilken forumdel jag skulle lägga detta i, så om det inte är okej här så kan man flytta.
 

Bilagor

  • nedladdning.png
    nedladdning.png
    1.4 MB · Visningar: 75

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Att få in gpxspår på kartbakgrund från Min Karta är absolut intressant för mig. Men rättighetsfrågan kan ställa till det vid publicering på Facebook här på Utsidan och liknande.

Thure
 
Att få in gpxspår på kartbakgrund från Min Karta är absolut intressant för mig. Men rättighetsfrågan kan ställa till det vid publicering på Facebook här på Utsidan och liknande.

Thure
Är rätt övertygad om att just det har diskuterats tidigare. Är det inte så att du inte för kommersiellt syfte får använda kartorna?
 
Det är helt ok att hämta öppen geodata från Lantmäteriet för att nyttja i egna appar via WMS eller WFS-länkar. Även i kommersiella sammanhang.

Framgår tydligt här under rubriken Licens: https://www.lantmateriet.se/sv/geod...ta/topografisk-webbkarta-visning-oversiktlig/

Jag tycker att gpx.studio var klart användbart för att skap färdspår för vidare användning som turplanering i en gps eller för att ladda upp på trailforks, tjänster för offpiståk eller liknande, om man inte själv har loggat åket i fält utan bara vet var man borde åka;-)
Ger ju tx beräknade höjdmeter direkt, något man inte får ut direkt på lantmäteriets MinKarta.
 
Ja, att publicera skärmdumpar är inte ok men att hämta in geodata i en egen applikation o skapa ett utseende som är snarlikt MinKarta bör vara helt ok.

Ungefär som GPX Studio gör, med flera olika bakgrundskartor att välja på från olika leverantörer.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips